Doprava

Doprava

Možnosti dopravy na Slunečné pobřeží – autem, letadlem, vlakem nebo autobusem?

Pokud jste se rozhodli pro pobyt na bulharském Slunečném pobřeží, máte několik možností, jak se tam dopravit. Nejrychlejší bude samozřejmě cesta letadlem, která vás vyjde v průměru na 4500 Kč včetně zpáteční letenky za osobu. Samozřejmě při včasné rezervaci. Já osobně doporučuju si nastavit alert na Skyscanneru.

Podstatně pomalejší, ale za to o něco dobrodružnější je cesta vlakem, která zabere zhruba 40 hodin jízdy. To jsem nezkoušel, tak nemohu hodnotit, je to pro mě moc dlouhé (kdyby měl někdo zkušenost nechť napíše).

Z České republiky do Bulharska jezdí i pravidelné autobusové linky. Zpáteční jízdenka z Prahy do Sofie vás vyjde na 180 leva (cca 2400 korun), z Brna je cena prakticky totožná – 176 leva (2350 korun). Cesta je celkem v pohodě, zabere okolo 18-20 hodin. Autobus není nejkomfortnější, zvláště když vyfasujete 150 kilového Bulhara za spolujezdce, jako jsem měl já. Řidiči nerozumí anglicky a občas mám pocit, že ani bulharsky. Cestou dostanete jeden Seven Days croissant a jedny brambůrky. Nicméně autobus vás v celku bezpečně přepraví z bodu A do bodu B a dokonce dělá i pravidelné zastávky na čůrání (a na hranicích kvůli pasové kontrole). Ze Sofie se dostanete pohodlně autobusem nebo vlakem do Burgasu, odkud je to na Slunečné pobřeží co by kamenem dohodil a zbytek došel.

Jestli ale toužíte po dobrodružném roadtripu, zabalte si vše potřebné a vydejte se do Bulharska na Slunečné pobřeží autem, což je kromě letadla asi ta úplně nejpohodlnější a doporučovaná možnost.

Cesta zpravidla potrvá den až den a půl včetně zastávky na spaní. My jezdíme ve dvou, řídíme oba, takže se vystřídáme a i s delšími zastávkami na kafe a svačinu jsme ze Slunečného pobřeží v Praze za 16 hodin pohodovým tempem (nejrychlejší cestou po dálnici přes Srbsko). Pokud se vám nechce řídit tak dlouho nebo se chcete po cestě také někam podívat, doporučuji zastavit se v Bělehradě nebo Budapešti (ikdyž to je o dost blíž do ČR) při cestě přes Srbsko. V Rumunsku je dobré se zastavit v Aradu, kde je nádherné centrum města a dobré ceny ubytování. Anebo si udělat drobnou zajížďku a jet přes Záhřeb, hlavní město Chorvatska.

Zapomeňte na pravidla

Cestovní pasy nejsou potřeba, postačí vám občanský průkaz a doklady nezbytné k řízení vozidla, tedy mezinárodní řidičský průkaz, mezinárodní SPZ, technický průkaz a zelená karta. Také u sebe mějte dostatek peněz v hotovosti, doporučujeme směnit na místní měnu nebo eura již zde v ČR, abyste se vyhnuli nutnosti měnit peníze v místních směnárnách a nestali se obětí šidících fint, kterým často podléhají mnozí cizinci.

Jiný kraj, jiný mrav, proto si do auta raději přibalte i hasicí přístroj, který je v Bulharsku povinný. Raději si ověřte i kvalitu pneumatik, ať předejdete zbytečným problémům s policií. V Bulharsku přes den nesviťte světly – dáte tím policistům jasný signál, že jste cizinci, a ti si najdou jakýkoliv důvod pro to, udělit vám pokutu a vydělat si něco bokem.
A v neposlední řadě se obrňte trpělivostí, protože již na silnicích se ukáže horká balkánská krev. Řidiči příliš nedodržují dopravní předpisy, předjíždějí, kde se jim zachce. Troubí při předjíždění, při odbočování, tak si sem tam taky zatrubte, uvidíte, že zapadnete do party. Moc se nepoužívají ani blinkry, asi tak na úrovni ČR. Bezpečnostní pásy jsou sice povinné, ale nikdo je v Bulharsku nepoužívá.

Ještě slovo ke zdejším policistům. Za více než dva roky co žiji v Bulharsku, jsem cestou autem potkal policisty přesně dvakrát a ani jednou mě nezastavili. Nechci tím říct, že můžete jezdit, jak se vám zachce, ale na druhou stranu přehnané obavy z policistů nejsou na místě.

Kde koupit dálniční známky?

Ve všech zemích se dají známky koupit přímo na hranicích, na vybraných čerpacích stanicích či směnárnách. Neponechte ale nic náhodě a kupte si dálniční známky předem přes internet. V minulosti se mi již několikrát stalo, že dálniční známky nikde nebyly k prodeji. Objel jsem několik míst, zkusil benzínové pumpy i směnárny, ale žádnou jsem nesehnal. Od té doby si pro klid duše kupuji dálniční známky vždy před cestou autem přes internet z pohodlí domova.

Slovensko – Od roku 2016 je možné zakoupit elektronický dálniční poplatek, a to buď na větších slovenských benzinových stanicích, v některých českých směnárnách či přes internet. Nezapomeňte si vytisknout doklad a vzít si ho s sebou na cestu.
Cena: 10 dní – 10 €, 30 dní – 14 €, rok – 50 €
Stejně lze zakoupit i známku na maďarské dálnice. V českých směnárnách nebo vyplňte potřebné údaje, opět si vytiskněte doklad a uschovejte.
Cena: 10 denní: 12,10 €, měsíční: 18,90 €

V Srbsku zaplatíte na mýtných bránách, celkově projedete třemi. Platit můžete buď kartou, eury nebo srbskými dináry. Na první bráně zaplatíte 3 €, na druhé 2 € a na poslední 7 €.

Rumunsko – 7 denní – 3 €, měsíční 7 €, 90denní 13 €, roční – 28 €

V Bulharsku dostanete klasickou nálepku na sklo. Za týdenní silniční známku zaplatíte 5 € a za měsíční 13 €, koupíte na hraničních přechodech.

Jak se dostat do na Slunečné pobřeží?

Nemusíte se obávat zdolávání poničených silnic s výmoly. Až do cílové destinace, na Slunečné pobřeží, se dostanete po kvalitních dálnicích či silnicích. Máte dvě možnosti, jak se na místo dopravit: přes Srbsko či Rumunsko, pokud se chcete zastavit v Záhřebu tak je cesta přes Rakousko, Chorvatsko a v Bělehradě se napojíte na dálnici přes Srbsko. První zmiňovaná země vychází lépe vzhledem k nově opraveným silnicím. Dá se říci, že pojedete téměř pořád po rovině, takže si ušetříte pár hodin cesty v porovnání s cestou přes Rumunsko, které se na přední příčky kvalitních silnic rozhodně neřadí, nicméně z hlediska kilometrů je o něco kratší.

Autem na Slunečné pobřeží přes Srbsko:

Prah → Brno → Bratislava → Budapešť
Budapešť → Segedín
Segedín → Novi sad → Bělehrad
Bělehrad → Sofie
Sofie → Plovdiv → Burgas → Slunečné pobřeží

Celkem to bude 1720 km, většinou po dálnici.

Autem na Slunečné pobřeží přes Rumunsko:

Praha → Brno → Bratislava → Budapešť
Nagylack → Arad → Deva → Sibiu → Pitesti → Bukurešť přes obchvat → Giurgiu
Ruse → Razgrad → Šumen → Slunečné pobřeží

Celkem byste měli ujet 1650 km, ale cesta je pomalejší než přes Srbsko.

K cestě autem přes Rumunsko se váže ještě jedna humorná příhoda. Pokud bezmezně věříte Googlu a pojedete nejkratší trasou přes Rumunsko jako já na své první cestě, povede vás trasa přes městečko Oryahovo na rumunsko-bulharské hranici. Bohužel tam chybí most přes Dunaj a je tam pouze přívoz, který jezdí jednou za hodinu a když se sejde méně než 6 aut tak ani to ne 

Na kolik mě to vyjde?

Ceny benzínu se od České republiky příliš neliší. Jedna cesta vás vyjde přibližně na čtyři tisíce korun za pohonné hmoty, nezapomeňte připočítat i další poplatky jako známky či mýtné.

Tipy na cestu:

• Vybavte se hotovostí v dané měně. Pokud budete platit eury například na benzínkách, prodávající si často určují svůj vlastní kurz, který bude sice výhodný pro vás, ale vy o peníze navíc zbytečně přijdete. Na některých místech sice lze platit platební kartou, ale prodejci vám budou tvrdit, že ne, právě proto, abyste zaplatili eury (především Srbsko, v Bulharsku je pevný kurz k euru, takže tolik nešmelí)
• Pokud vyrážíte v noci, budou silnice klidnější, riziková místa jsou hlavně u Bělehradu a tradičně u Brna
• Na hraničních přechodech se můžete setkat s žebrajícími dětmi, což na cestě na dovolenou není úplně pozitivní

TOPlist