Nejlepší pláže

Nejlepší pláže

Spoustu turistů každý rok vyráží do Bulharska, speciálně na Slunečné Pobřeží, aby si na zdejších plážích užili odpočinku. V roce 2017 bylo Bulharsko obzvlášť oblíbené. Není divu, místní pláže jsou totiž nádherné. Přesvědčte se sami příští léto :-). Každý z nás má jiné požadavky na to, jak by měla pláž vypadat. Někdo upřednostňuje písečné, někdo si zase rád nechává masírovat nohy jemnými kamínky, jiní uvítají přítomnost stínu, proto vyhledávají pláže, které lemují lesoparky. To vše a mnohem víc najdete na Slunečném pobřeží.

 

Slunečné pobřeží samotné by se dalo charakterizovat jako jedna dlouhá, krásná pláž. Na délku měří celkem 8 kilometrů, převážně písčitých, občas s drobnou drtí kamínků, kterou od pravé písečné pláže ani nerozeznáte.
Hlavní část pláže na Slunečném pobřeží je z jemnozrného písku a je široká 150 až 200 metrů. V severní části najdete více hrubozrného písku, zatímco na opak na jižní části pláže je písek promýchaný s mušličkami a ulitami a má tmavší barvu. Dejte si během poledne a brzkého odpoledne, jelikož písek na pláži se dokáže rozpálit až na 75 stupňů celsia. Není potom moc příjemné se snažit přeběhnout rozpálený kus pláže, který dělí vaše lehátko od moře.
Celá pláž je nádherná, v některých místech při jižním okraji tvoří i duny. Když k tomu připočtete čistě modrou vodu, máte místo vhodné k odpočinku od každodenního stresu. Na každé soukromé pláži je klientům poskytován co nejlepší servis. Lehátka, slunečníky či plážové bary jsou samozřejmostí. Ideální příležitost nechat si namíchat drink a ležet, ležet a ležet… Což je sice super, ale déle než den dva to nevydržím. Jestli ale chcete trochu dobrodružství, můžete si po celé pláži pronajmout vodní skútry, nebo si vyzkoušet některé z mnoha vodních sportů, například jetski či vodní lyže. A až vás to omrzí, nemusíte chodit daleko a budete v centru plném obchůdků či restaurací, které vám naservírují výtečné bulharské jídlo.

 

Fort beach je pláž spíše klidnějšího rázu, vhodná je tedy především pro rodinu s dětmi. Rodiče budou jistě rádi, když se děti zabaví stavěním hradů a bábovek z jemného písku. Pozor, je to neskutečně chytlavé a už jsem se několikrát přistihl, jak jsem úplně zapomněl na čas a stavěl hrad od rána do noci. A jelikož jsem samozřejmě zapomněl i na opalovací krém, druhý den jsem tuto plážovou zábavu opravdu proklínal.
Příjemný je i pozvolný přístup do moře, které má v létě příjemnou teplotu, okolo 27-28 stupňů Celsia. Ubytování poblíž Fort beach pláže je pak skvělou volbou. Dny jsme trávili na krásné a klidné pláži a večer se chodili procházet do blízkého Nessebaru nebo až na samotné pobřeží Slunečného pobřeží, což je delší, ale velmi příjemná procházka. Dnes ale preferujeme přímo centrum Slunečného pobřeží.
To ale není všechno – přímo u Pevnostní pláže, jak by se Fort beach dala přeložit, leží zbytky starého zámku, kam se také můžete vydat na výlet a vstřebat i trochu kultury.

 

Ravda je menší vesnička s necelými 2000 obyvateli, zhruba pět kilometrů od Slunečného pobřeží. Hlavním bonusem je právě poloha – samotné místo je velice klidné, ale jen malý kousek od centra, kam se můžete vydat třeba v podvečerních hodinách, zatímco během dne se oddáte odpočinku. Nejen mořská voda, ale i vzduch jsou zde extrémně čisté, vzhledem k tomu, že nejde o turisty masivně navštěvované místo. I přesto zde najdete několik hotelů a penzionů, restaurací a obchodů určených právě jim. Pláže u vesničky Ravda jsou nejsou příliš známé, proto tam nenajdete tolik lidí jako na plážích přímo na Slunečném pobřeží. Nicméně tyto pláže jsou opomíjeny neprávem, určitě patří k nejhezčím v Bulharsku a jsou jako dělané pro návštěvníky, kteří chtějí více soukromí. Najdete tu několik barů a mlých obchůdků, přesto nebudete muset bojovat o místo na slunci (nebo ve stínu) s desítkami další mořechtivých turistů.

 

Sveti Vlas – Někdy se můžete setkat s tvrzením, že Sveti Vlas spadá pod Slunečné pobřeží, což není tak úplně pravda. Leží v jeho těsné blízkosti, ale ve skutečnosti jde o samostatné městečko kousek na sever od Slunečného pobřeží. Svou krásou se řadí mezi jedny z nejvyhledávanějších pláží na celém pobřeží Černého moře. Nejdelší pláž vesničky Sveti Vlas měří zhruba kilometr a je pokryta zlatavým pískem, které sestupují do klidného, čistého moře. Moře u pláže Sveti Vlas je výrazně čistčí než moře u centrálních pláží Slunečného Pobřeží. Díky mořským proudům a faktu, že vesnička se nachází v zálivu a je tak chráněna před vlnami a větrem, většina mořské trávy se vyplavuje až na jih od ní. Proto zůstávají zdejší pláže vždy čisté a upravené pro to pravé letní koupání v moři. Ačkoliv jde o klidné místo, právě sem se sjíždí bohatší vrstva z celého Bulharska, aby navštívila Complex Admiral, plný barů, klubů a restaurací. Najdete zde také největší přístav celého Bulharska – Dinevi marina.

 

Pláž Irakli se nachází zhruba 20 minut od Slunečného pobřeží. Je dlouhá tři kilometry a patří mezi chráněné krajinné oblasti, proto je velmi dobře opečovávaná i přesto, že je spíše přírodního, divokého rázu. To uvítají především ti návštěvníci, kteří by se rádi vyhnuli davům turistů a přílišnému hluku. Najdete zde několik barů a restaurací, k dispozici je i půjčovna slunečníků a lehátek. Krása zde střídá nádheru, při pohledu na lesy pozvolna přecházející na pláž, která zase klesá do moře, rozhodně nebudete litovat návštěvy.
Můžete pohodlně relaxovat ve stínu borovic a naplno si užívat krásnou vůni moře a lesa zároveň. Pláž je tvořena jemnozrným pískem, po kterém se dá pohodlně chodit. Sem tam se dá najít pár mušliček a ulit, ale větší štěstí budete mít v severní části Slunečného pobřeží nebo na plážích u vesničky Sveti Vlas. Nicméně tuto nádheru si rozhodně nenechte ujít a vyhraďte si alespoň jedno dopoledne na prozkoumání a pokochání se krásnou přírodou a nádhernými sceneriemi.

 

Cacao beach je známá pláž na Slunečném pobřeží vyhlášená především nekonečnými možnostmi zábavy, dala by se nazvat druhou Ibizou, kam si turisté jezdí užít léto se vším všudy. Přes den se zabavíte některou z atrakcí, které pláž nabízí, třeba často pořádanými amatérskými sportovními turnaji či vodními sporty. Jestli vás už nebaví na každé dovolené jezdit na nafukovacím banánu taženým člunem, zkuste parašutismus! Vidět osmikilometrovou Kakaovou pláž z ptačí perspektivy je k nezaplacení. Co se domluvit s instruktorem, abyste přistáli v některém z klubů či barů, kterých je tu nespočet? Mezi nejvyhlášenější z nich patří Cocoa bar, Cabana, Rush hour či Bedroom. Kromě nočních klubů je zde i několik denních, takže jestli máte v plánu protančit střevíce, zvolte Cacao beach.

TOPlist